Jak prawidłowo dbać o zęby?

Dbałość o higienę jamy ustnej nie polega jedynie na szczotkowaniu zębów. Oczywiście jest to kwestia fundamentalna, dlatego zalecamy Państwu mycie zębów dwa razy dziennie. Ale na tym dopiero zaczyna się praca nad higieną jamy ustnej. Bardzo ważne jest także czyszczenie przestrzeni międzyzębowych, do których włókna szczoteczki nie są w stanie dotrzeć. W tym celu powinni Państwo skorzystać z nici dentystycznej. Ich regularne używanie skutecznie zapobiega problemom z higieną jamy ustnej. Istotnym elementem profilaktyki są także wizyty kontrolne u stomatologa. Odwiedzając nasz gabinet możecie Państwo liczyć na fachową pomoc.

 

Jaką szczoteczkę wybrać?

Wiele osób zastanawia się nad wyborem pomiędzy szczoteczką tradycyjną a elektryczną. Czasem tradycyjne metody są najlepsze, ale…nie w tym przypadku. Szczoteczka elektryczna będzie dla Państwa idealnym wyborem. Dlaczego? Przede wszystkim posiada ona miękkie włókna, które usuwają bakterie i osad, ale nie podrażniają dziąseł. Kolejnym atutem szczoteczek elektrycznych jest także wpływ na technikę mycia zębów. Zostały one zaprojektowane w ten sposób, aby ich ruchy najbardziej efektywnie czyściły zęby.

Najbardziej wydajne metody szczotkowania

Możemy wyróżnić dwie, najbardziej wydajne, metody szczotkowania zębów. Pierwszą z nich jest technika okrężna. Polega ona na ustawieniu główki szczoteczki prostopadle do oczyszczanej linii zębów. Podczas szczotkowania najlepiej wykonywać delikatne, okrężne ruchy. Drugą metodą jest technika wymiatająca. W tym przypadku główka szczoteczki powinna być ustawiona pod kątem 45 stopni do linii zębów. Należy wykonywać szczoteczką małe okrężne ruchy przy dziąsłach. Po nich następują ruchy wymiatające od dołu do góry i na odwrót.

Stomatolodzy zalecają rozpoczynanie szczotkowania od zewnętrznej powierzchni zębów. W tym momencie zęby powinny być zaciśnięte. Kolejną fazą jest czyszczenie powierzchni żujących. Wykonujemy je rzecz jasna przy rozchylonych szczękach. Następnie przechodzimy do czyszczenia wewnętrznych części zębów. Na końcu warto jeszcze wyczyścić zęby wzdłuż linii dziąseł.

Regularne wizyty u stomatologa

Jednym z elementów profilaktyki jamy ustnej, o której powinni Państwo bezwzględnie pamiętać, są regularne wizyty w gabinecie stomatologicznym. Samo mycie zębów może nie uchronić Was przed problemami z próchnicą. Ważne jest jednak, aby wszelkie niepokojące objawy wychwytywać we wczesnym stadium. Wtedy zakres leczenia jest o wiele mniejszy.

Profilaktyka stomatologiczna obejmuje przede wszystkim usuwanie osadu i kamienia nazębnego, lakowanie zębów, lakierowanie zębów oraz fluoryzację (jako element profilaktyki przeciw próchnicy i leczenia nadwrażliwości). Bardzo istotnym elementem profilaktyki, odbywającym się w gabinecie stomatologicznym, jest także nauka higieny jamy ustnej. To właśnie lekarz powinien  pokazać Pacjentowi, w jaki sposób należy przestrzegać zasad higieny.

Zostaw komentarz:

You must be logged in to post a comment.

2014 © Prawa autorskie zastrzeżone - WHITE-DENT. Projekt strony: Netim

W nagłych przypadkach        502 238 201 lub 501 410 238