Czy proteza to konieczność w przypadku braków w uzębieniu?

Każdy brak w uzębieniu powinien zostać możliwie szybko uzupełniony. W przeciwnym wypadku taki stan może prowadzić do różnego rodzaju zaburzeń. Zęby, które sąsiadują z powstała luką, zaczynają się przemieszczać, a przeciwstawne zaczynają się wysuwać. Efektem długotrwałej luki w uzębieniu może być przeciążenie oraz rozchwianie poszczególnych zębów. Dodatkowo stan taki sprzyja rozwojowi chorób przyzębia. W skrajnych przypadkach może prowadzić nawet do pogorszenia ogólnego stanu zdrowia. „Szczerbaty uśmiech” może powodować zaburzenia w funkcjonowaniu stawów żuchwowo-skroniowych. To z kolei może być przyczyną bólu głowy oraz dolegliwości trawiennych.

Co zaliczamy do stałych uzupełnień protetycznych?

Do tej kategorii możemy zaliczyć przede wszystkim wkłady koronowe, licówki oraz implanty. Najprostszym z uzupełnień są oczywiście wkłady koronowe. Odtwarzają one część koronową zęba. W określonych sytuacjach mogą zastąpić tradycyjną plombę. Licówki mają za zadanie poprawić kolor i kształt zęba. Mają one postać cienkich nakładek, które są przyklejane do zewnętrznej powierzchni zęba. Pewną odmianą licówki jest korona mocowana na oszlifowanym zębie, bądź też na wkładzie koronowo-korzeniowym.

Do protez stałych zaliczamy także most. Jego zadaniem jest uzupełnienie jednego bądź kilku ubytków. Most potrzebuje filarów, które stanowią własne zęby. Co ciekawe mosty można także mocować na implantach. Zastosowanie tej metody pozwala na uzupełnienie braku nawet wielu zębów.

Co nazywamy protezą ruchomą i jakie ich rodzaje można wyróżnić?

Protezy ruchome, jak sama nazwa wskazuje, nie są mocowane na stałe. Wśród dostępnych rozwiązań możemy wyróżnić protezy szkieletowe, akrylowe oraz tzw. overdenture.

Protezy szkieletowe oparte są na własnych zębach. Dzięki temu nie osiadają, a jednocześnie zjawisko przenoszenia sił żucia jest bardzo zbliżone do fizjologicznego. Protezy szkieletowe są stabilne, łatwe w utrzymaniu higieny, a także zmniejszają ryzyko wystąpienia chorób przyzębia. Zaletą tego typu protez jest metalowa konstrukcja, która jest z jednej strony wytrzymała, a z drugiej cienka i delikatna, dzięki czemu łatwiej się do niej przyzwyczaić.

W przypadku bezzębia najlepszym rozwiązaniem jest zastosowanie protezy akrylowej. Jeśli chodzi o protezy górne, na uwagę zasługuje ich doskonała stabilność. W przypadku protezy dolnej wskazane jest wszczepienie co najmniej dwóch implantów. To zapobiegnie nadmiernej ruchomości tego typu uzupełnienia.

Rzadziej spotykane są protezy overdenture. Są one oparte na korzeniach własnych zębów. Korzenie są wcześniej zaopatrywane w specjalne zaczepy. Protezy overdenture znajdują zastosowanie w przypadku resztkowego uzębienia. W sytuacji, gdy korzenie są zbyt słabe, aby mogły stanowić filary dla mostu, instaluje się na nich specjalne zatrzaski, które służą do mocowania protezy.

Zostaw komentarz:

You must be logged in to post a comment.

2014 © Prawa autorskie zastrzeżone - WHITE-DENT. Projekt strony: Netim

W nagłych przypadkach        502 238 201 lub 501 410 238