Parodontoza – wróg publiczny nr 1?

Parodontoza jest chorobą infekcyjną obejmującą tkanki przyzębia. W skrajnych przypadkach może prowadzić do rozchwiania lub nawet utraty zębów. Pierwszym objawem parodontozy jest obnażanie szyjek zębowych. Zjawisku temu towarzyszy najczęściej również zapalenie dziąseł. W przebiegu choroby obserwowana jest sukcesywny zanik kości wyrostka zębodołowego. Wynikiem tego jest utrata aparatu wieszadłowego zęba. W stanach zaawansowanych choroby mogą występować krwawienia dziąseł oraz ból. Osobami najbardziej narażonymi na rozwój parodontozy są pacjenci powyżej 35 roku życia, a także osoby palące papierosy.

 

Jakie są przyczyny parodontozy?

Przyczyną większości przypadków zapalenia przyzębia są bakterie płytki nazębnej i kamienia nazębnego. Gromadzą się one na powierzchni zębów, jako rezultat niedostatecznej higieny przyzębia. Bakterie mogą penetrować w głąb kieszonek dziąsłowych (obszar między brzegiem dziąsła a tkanką zęba) i tworzyć kieszenie patologiczne, a w efekcie – powodować zanik kości i rozchwianie zębów. Pewną rolę odgrywają tu również mechanizmy immunologiczne gospodarza, a w związku z tym czynniki genetyczne. W przypadku wydolnego systemu immunologicznego danego organizmu ryzyko zapalenia przyzębia jest mniejsze. Nawet pomimo ewentualnego przewlekłego zapalenia dziąseł.

Czy można zapobiegać parodontozie?

Co zrobić, aby zapobiec rozwojowi parodontozy? Odpowiedź na to pytanie jest banalnie prosta. Podstawą sukcesu w tym przypadku jest odpowiednia higiena jamy ustnej. Mycie zębów szczoteczką dwa razy dziennie to tylko jedna z czynności, które powinniśmy wykonywać. Równie ważne jest regularne czyszczenie przestrzeni między zębami. Do tego celu posłużą Państwu nici dentystyczne oraz irygator. Bardzo ważna jest także stała kontrola stomatologiczna. Dlatego zachęcamy do regularnych przeglądów w naszym gabinecie. Tym bardziej, że wizyty kontrolne są bezpłatne.

Jak przebiega leczenie?

Tak, to prawda! Parodontozę można a nawet trzeba leczyć! Fundamentem „terapii” jest pozbycie się bakterii, które powodują powstawanie nalotu. Pierwszym etapem jest wykonanie specjalnego zdjęcia panoramicznego oraz badania periodontologicznego. Na tej podstawie określimy stopień zaawansowania choroby. Bardzo istotną częścią leczenia jest instruktaż dotyczący zasad zachowania higieny jamy ustnej. W naszym gabinecie stomatologicznym przeprowadzimy usuwanie miękkiego nalotu oraz złogów zalegających na zębach. Następnie wykonamy polerowanie oraz fluoryzację powierzchni zębów. Ostatnim etapem będzie usunięcie z powierzchni korzeni oraz kieszonek dziąsłowych twardych złogów i nalotów bakteryjnych. W ten sposób zakończymy fazę wstępną, której wynikiem będzie zmniejszenie ilości bakterii oraz pozbycie się stanu zapalnego.

W niektórych przypadkach konieczne może się okazać zastosowanie antybiotyków. Mają one zwalczyć najbardziej agresywne szczepy bakterii.

Po kilku tygodniach wykonujemy kontrolę i ponowną ocenę stanu dziąseł. Jeśli zastosowane do tej pory formy leczenia nie przyniosą skutku wdrożone zostanie bardziej zaawansowane leczenie. Mamy tu na myśli niewielki zabieg chirurgiczny, którego celem jest usunięcie resztek kamienia nazębnego oraz bakterii, które znajdują się w trudno dostępnych kieszonkach dziąsłowych oraz w korzeniu. Zabieg wykonywany jest w znieczuleniu miejscowym.

Nieuleczalność parodontozy jest zwykłym mitem. W chwili obecnej jesteśmy w stanie skutecznie zahamować postępowanie tej choroby.

Zostaw komentarz:

You must be logged in to post a comment.

2014 © Prawa autorskie zastrzeżone - WHITE-DENT. Projekt strony: Netim

W nagłych przypadkach        502 238 201 lub 501 410 238