Na czym polega leczenie kanałowe zęba?

Leczenie kanałowe nieodzownie kojarzy się wszystkim pacjentom z bólem i cierpieniem. Dodatkowo cały zabieg trwał niegdyś dosyć długo. Dlatego też wiele osób wybierało rozwiązanie z pozoru prostsze i szybsze, a mianowicie usunięcie zęba. Na szczęście w chwili obecnej leczenie kanałowe jest w zasadzie bezbolesne i nie zmusza nas do podejmowania tak radykalnych decyzji.

Konieczność leczenia kanałowego pojawia się przy dużych ubytkach, kiedy próchnica zaatakuje miazgę zęba. W takiej sytuacji, celem ochrony przed możliwym powstaniem zgorzeli, należy zdecydować się na tą metodę leczenia. Jej pierwszym etapem jest usunięcie martwej lub żywej (pod znieczuleniem) miazgi i oczyszczenie kanałów zębowych. Po całkowitym usunięciu miazgi, oczyszczeniu i dezynfekcji kanałów, stomatolog wypełnia je tzw. materiałami biozgodnymi. Ostatnim etapem jest wypełnienie zęba materiałami kompozytowymi.

Czy warto leczyć kanałowo?

Pytanie to zadaje wielu pacjentów. Odpowiedź na nie jest bardzo prosta. Nie tylko warto, ale i należy poddawać się leczeniu kanałowemu. Jest to jedyna metoda na uratowanie zęba. Brak reakcji na zakażenie miazgi może doprowadzić do zajęcia tkanek i zgorzeli zęba. Pewną alternatywą jest oczywiście usunięcie chorego zęba. Nie jest to jednak dobre rozwiązanie. A już na pewno będzie wiązało się z koniecznością większych wydatków. Wolne miejsce, po usunięciu zęba, musi zostać przecież wypełnione. W tym przypadku koszt uzupełnienia protetycznego z pewnością przewyższy koszty związane z zabiegiem leczenia kanałowego.

Jak leczenie kanałowe wpływa na trwałość zęba?

Skuteczność leczenia kanałowego sięga nawet 96%. To oznacza utrzymanie zęba w dobrym stanie przez wiele lat. Prawidłowo wykonane leczenie kanałowe i wypełnienie zęba sprawi, że nie odczujecie Państwo różnicy w trwałości i wytrzymałości między zębem zdrowym a martwym. Potwierdzeniem tego jest fakt, że zęby leczone kanałowo mogą także stanowić filary w uzupełnieniu protetycznym.

Jakie są koszty leczenia kanałowego?

Koszt leczenia kanałowego jest niższy niż protetycznego uzupełnienia po wyrwaniu zęba. Dodatkowo żadne uzupełnienie nie zastąpi w pełni „naturalnego” zęba. Koszt samego leczenia uzależniony jest od kilku czynników. Przede wszystkim musimy wymienić tu ilość kanałów w leczonym zębie. Ponadto znaczenie ma także złożoność samego zabiegu. Zastosowanie nowoczesnej techniki leczenia z użyciem mikroskopu, obok większej skuteczności, generuje także dodatkowe koszty. Koszt leczenia kanałowego jest wypadkową wielu czynników, jednakże warto wybrać tą formę aniżeli decydować się na usunięcie zęba.

Zostaw komentarz:

*

Twój adres e-mail nie będzie publikowany.

2014 © Prawa autorskie zastrzeżone - WHITE-DENT. Projekt strony: Netim

W nagłych przypadkach        502 238 201 lub 501 410 238