Wszyscy wiemy, jak ważna jest codzienna higiena jamy ustnej. Dzięki regularnemu szczotkowaniu i nitkowaniu zębów możemy pochwalić się pięknym, białym uśmiechem. Czy jednak zwracasz uwagę na to, jaką pastę do zębów kupujesz?

Pasta do zębów – co musisz o niej wiedzieć?

Obecnie mamy bardzo szeroki wybór, jeśli chodzi o pasty do zębów, szczoteczki, nici dentystyczne czy płyny do płukania jamy ustnej. Jak wybrać właściwy produkt dla siebie? Zacznijmy może od tego, co powinna gwarantować nam pasta do zębów:

 1. Działanie przeciwzapalne
 2. Hamowanie oraz zmniejszenie aktywności drobnoustrojów
 3. Usuwanie produktów fermentacji węglowodanów – pamiętajmy, że proces trawienia węglowodanów rozpoczyna się już w jamie ustnej
 4. Ochronę powierzchni szkliwa przed działaniem kwasów – nasza dieta zawiera coraz więcej produktów o działaniu zakwaszającym.
 5. Wzmocnienie szkliwa
 6. Eliminacje problemu nadwrażliwości zębiny
 7. Zapobieganie odkładanie się płytki nazębnej
 8. Działania wybielające i odświeżające

Zęby powinno myć się przynajmniej dwa razy dziennie, a najlepszym rozwiązaniem byłoby użycie pasty i szczoteczki po każdym posiłku. Nie zawsze jest to jednak możliwe, dlatego warto wspierać pielęgnację jamy ustnej – w aptekach znajdziesz specjalne gumy do żucia.

Czy wiesz, że bez użycia pasty do zębów ich czyszczenie trwałoby dwa razy dłużej, bo aż 6-8 minut?

Pasta do zębów – co znajduje się w jej składzie?

W składzie pasty do zębów znajdziemy przede wszystkim związki chemiczne ułatwiające higienę jamy ustnej – przede wszystkim związki fluoru zapobiegające próchnicy i zmniejszające wrażliwość odsłoniętych szyjek zębów.

Dodatkowo w pastach do zębów, w zależności od producenta można znaleźć: substancje ścierne, polerujące, pieniące, o działaniu przeciwdrobnoustrojowym oraz specjalnym przeznaczeniu.

W pastach do zębów można znaleźć wyciągi z rumianku, aloesu, rozmarynu, olejki mentolowe lub eukaliptusowe.

Pasta do zębów – jak możemy je podzielić?

Najważniejszy podział związany jest z zawartością jonów fluoru w paście – w zależności od jego zawartości rozróżnia się pasty dla dzieci i dla dorosłych.

 • Pasty o niskim stężeniu F – przeznaczone dla małych dzieci
 • Pasty o średnim stężeniu F– przeznaczone dla młodzieży i dorosłych
 • Pasty o wysokim stężeniu F

Należy pamiętać, że fluor działa miejscowo, ale bardzo ważne jest dokładnie wypłukanie jamy ustnej po umyciu zębów. Szczególnie ważne jest to w przypadku małych dzieci, które często połykają pastę do zębów ze względu na jej owocowy smak.

Pasty dzielą się również ze względu na przeznaczenie: podstawowe oraz specjalne (do zębów nadwrażliwych, remineralizujące, przeciw paradontozie oraz wybielające).

Co wybrać?

Wybór pasty warto skonsultować z dentystą, zwłaszcza jeśli pojawia się jakiś problem z zębami lub dziąsłami. Można również wybrać pasty organiczne lub ziołowe, jeśli nie jesteśmy zwolennikami past z fluorem albo wybieramy bardziej naturalne środki.

Zapoznaj się również z informacjami na opakowaniu lub ulotce i stosuj się do nich, aby jak najlepiej wykorzystać możliwości środków do higieny jamy ustnej.

Zostaw komentarz:

You must be logged in to post a comment.

2014 © Prawa autorskie zastrzeżone - WHITE-DENT. Projekt strony: Netim

W nagłych przypadkach        502 238 201 lub 501 410 238