Co to jest implant i jaka jest jego trwałość?

Implant stomatologiczny to nic innego tylko tytanowa śruba, która jest mocowana bezpośrednio w kości. Po 3-6 miesiącach implant w pełni integruje się z kością i tworzy swego rodzaju podparcie dla tzw. obudowy protetycznej. Implant jest fundamentem dla sztucznego zęba, który zostanie na nim zamocowany.

W chwili obecnej implanty wykonywane są z tytanu. Wszyscy producenci stosują ten właśnie materiał ponieważ wykazuje on wysoką biozgodność. Oznacza to, że jest bardzo dobrze tolerowany przez całą populację. Zakładając implant tytanowy mamy największą szansę, że organizm w krótkim czasie zintegruje go z kością w procesie tzw. osteointegracji. Korona zęba wykonywana jest przeważnie z porcelany, na metalowej podbudowie.

Implanty są w 100% bezpieczne dla zdrowia Pacjenta. Jeśli chodzi o trwałość to dorównują one pod tym względem naturalnym zębom. Mogą służyć niezawodnie przez całe życie. Z drugiej strony, podobnie jak naturalne zęby, są podatne na urazy fizyczne, infekcje jamy ustnej czy też poważne choroby całego organizmu.

Jak przebiega wszczepienie implantów?

Zabieg zakładania implantów możemy podzielić na trzy zasadnicze etapy. Pierwszym z nich jest oczywiście jego wszczepienie. Zabieg ten polega na wywierceniu w kości otworu, w którym zostanie umieszczony implant. Wszczepienie implantu wykonywane jest w znieczuleniu miejscowym bądź pod narkozą. Zabieg nie wiąże się z żadnymi dolegliwościami bólowymi. Czas jego trwania wynosi od 30 minut do 2 godzin. Okres gojenia rany trwa od 3 do 6 miesięcy. W tym czasie następuje tzw. osteointegracja, czyli zrośnięcie sztucznego korzenia z kością.

Drugim etapem zakładania implantu jest odsłonięcie wkładu i wkręcenie śruby gojącej. Śruba gojąca ma na celu przyspieszenie procesu gojenia błony śluzowej otaczającej implant. Okres regeneracji po tym zabiegu trwa 14 dni.

Po upływie tego czasu następuje etap trzeci, a mianowicie pobranie wycisków oraz zamocowanie sztucznego zęba. Po pobraniu wycisków i dobraniu koloru implantu laboratorium wykonuje dwa elementy – łącznik oraz koronę protetyczną. Podczas ostatniej wizyty lekarz przykręca łącznik do implantu i mocuje na nim koronę protetyczną.

 

Czy w przypadku parodontozy można stosować implanty?

Braki w uzębieniu, powstałe w wyniku parodontozy, można uzupełniać implantami. W niektórych przypadkach będzie to wymagało dodatkowych zabiegów polegających na odbudowie kości.

 

Jakie są koszty założenia implantu?

Wszczepienie implantu to wydatek na poziomie 3500 zł. Do tego należy doliczyć także cenę łącznika oraz korony. Jest ona zależna od materiału, z jakiego wykonane zostały te elementy. Dla przykładu stalowy łącznik oraz porcelanowa korona to wydatek ok. 1500 zł. Korona pełnoceramiczna, na podstawie cyrkonowej i z łącznikiem cyrkonowym, to wydatek w granicach 2000 zł.

Ile implantów należy wszczepić w bezzębnej szczęce górnej i dolnej aby wykonać uzupełnienie stałe?

Na implantach można z powodzeniem mocować także całe protezy. Podczas wykonywania zabiegu w szczęce wszczepia się 2 lub 3 implanty. Po zrośnięciu się implantów z koroną przytwierdzany jest do nich rodzaj przęsła, na którym mocuje się protezę

Zostaw komentarz:

You must be logged in to post a comment.

2014 © Prawa autorskie zastrzeżone - WHITE-DENT. Projekt strony: Netim

W nagłych przypadkach        502 238 201 lub 501 410 238